מברהטיי - הבית האתיופי בקיבוץ עברון - מקום למפגש של בנות אולפנת סגולה עם זהות ושורשים

 

 

כ-50 בנות יוצאות אתיופיה ובנות מ"שבט המנשה", הלומדות באולפנת סגולה בקרית מוצקין

ומשתתפות בתוכנית הפרויקט הלאומי בהפעלת מכון ברנקו וייס, הגיעו ב-כ"ז בסיון, ה-17.6.2012 ליום חוויה משמעותי המתובל בתרבות וזהות.

 

יוניי סקיבה, רכז התכנית, העביר לנו מרשמי היום:

 

 

 

הבנות ביקרו במברהטיי, הבית האתיופי בקיבוץ עברון, לחוויה "דרך  מפגש תרבות - זהות ושורשים". הדברים שכתבו התלמידות באוגדן המכתבים שהשאירו למארחת ב"מברהטיי" משקפים את יכולת הביטוי העצמי הגבוהה של כל אחת מהתלמידות ואת החוויה המשמעותית שעברו, את ההתחברות ואת ההערכה לתרבות של המשפחה והעדה ואת הגאווה להיות שייכות לעדה האתיופית.

 

 • היה מאוד כיף. נהנתי המון והיה מאוד מעניין. חיזק אותי להמשיך להיות גאה במה שאני ומהיום, אני אהיה גאה לא רק בלומר, אלא גם להציג ולהראות. ממש מודה לך ופשוט תמשיכי בדרכך, אוהבת (דסש).

 

 

 

 • אני מאוד מודה לך. אני לא הייתי זוכרת כלום, אבל היה לי חלום לגור בבית בגוג'ו וגם עכשיו יש לי את החלום. אני גאה בך מאוד. יש ילדים שלא יודעים מאיפה הם באים. אם הם יבוא לראות את המעשים שלך, הם כן ירצו לדעת את השורשים של ההורים שלהם. כמו שאני רציתי. אני רוצה שיהיה לי בית נמוך (כנראה הכוונה לבית קרקע) לחיות את החיים שלי, אני מאוד אוהבת אותך. לימדת אותי הרבה מאוד. אני גאה בך מאוד (אטייה גלאו).

 

 • אני מאוד שמחה שבאנו לפה וראיתי ולמדתי על השורשים שלי, כי זה יותר חיזק אותי ומלמד אותי להיות גאה בעצמי במה שאני וללכת עם האמת שלי. תודה רבה על היום הנפלא הזה.

 

 

 

 • מה שעברתי במשך היום הזה פשוט החזיר אותי לגיל שבו הייתי מאוד קטנה. בכפר גוג'ו ועשה לי זכרונות מאוד חזקים. הסיפור, הלבוש התרבותי שלבשנו, זה היה פשוט מדהים. והאישה הזאת ...אני מאוד מעריצה אותה, היא פשוט חזקה ויצירתית והיא לימדה הרבה במהלך היום הזה וגרמה לנו להמון זיכרונות נהדרים. רציתי להגיד לה שפה מאוד כיף ומעניין ומרשים, אני מאחלת לה בהצלחה בהמשך, (גנט זגייה)

 

 • קודם כל היה לי מאוד כיף ואני שמחה שאני אתיופית. וגם אני שמחה שהייתי בכפר.  אני זוכרת איך היה הכפר שלנו וזה מזכיר לי את הבית שלי שהיה בכפר לפני שבאנו לפה בכלל שכחתי "איך?" היה הבית שלנו בכפר, אבל כשראינו את זה (את מברהטיי), נזכרתי איך זה היה בדיוק. ואני רוצה שכולם לא ישכחו את התרבות האתיופית. מאוד נהנתי (נאני).

 

 • ליוניי היקרה, היה לנו ממש כיף ונהנו מאוד. אנחנו מקוות לבוא שוב, כי החוויה הזאת הייתה בלתי נשכחת. נתת לנו הרבה דברים שלא העלינו בדעתנו וחשבנו שמישהו יכול להזדהות איתנו בצורה כל כך דומה לשלנו (ממריא ופטפטה).

 

 • תודה רבה על הכל, היה ממש כיף! אני בהתחלה לא כל כך ידעתי על התרבות האתיופית. עכשיו אני יודעת יותר בזכותך. תודה רבה (בנות שבט מנשה).

 

 • ליוניי היקרה, קודם כל נהניתי להיות פה ולהכירך וגם את המקום בו את גרה. היה מרגש והזכרת לי את העבר. האמת, אני גם  הייתי  גרה באתיופיה בבית "גוג'ו" וזה ממש עשה לי טוב בלב. אוהבת אותך

 

 

 

 

 • יהיה לי מאוד כיף. למדתי הרבה דברים וידעתי הרבה דברים שלא ידעתי. תודה רבה על הכול, (רבקה)

 

 • (ציטוט חלקי  מפי המחנכת, נעמה ניסים) "...אני בטוחה שמקום זה נתן להן אפשרות נדירה להתחבר לעצמן, לשורשים של התרבות שלהן,לילדות שלהן, לערך של ההורים והמשפחה שלהן. ואני מקווה שהחיבור הזה ייתן להן כוח להביא את עצמן לבנייה אישית כאן בא"י."

 

 • ליוניי היקרה,היה לי מאוד כיף לבוא לפה, נזכרתי בחוויות שהיו לי באתיופיה. כשנכנסתי לפה "למברהטיי" היו כל מיני חפצים ודברים שהזכירו לי את אבא שנפטר ולא זכה לעלות לארץ. לאבא שלי היה חלום גדול לעלות לארץ ישראל ואני זכיתי לעלות עם אמא שלי. מאוד נגע לי שדברת על הכבוד, עצוב לי ששכחנו את ההתנהגות שהיינו רגילים באתיופיה. שכחנו לכבד את האנשים שמבוגרים מאיתנו ובמיחוד את ההורים שלנו. תודה שלימדת אותנו, תודה שהזכרת לנו את מי שאנחנו. היינו צריכות את זה, זה עשה לנו טוב. בהצלחה בכל מעשי ידך ותצליחי במפגש עם הקייסים. אני מעריכה מאוד את מה שאת עושה, תודה רבה, מממסרט

 


ובנימה אישית של  מארחת הקבוצה:


נפלה בחלקי הזכות לפגוש בנות מדהימות הללו בתחנה ובצומת חייהן. ניכר ומשתקף  שנעשה עמן עבודה חינוכית וליווי  מקצועי לימודי והעצמה אישית בתכניות ופרויקטים שמהן מגיעים. התרגשתי ואף קנאתי בהן, שהן זוכות לכזו מעטפת מצמיחה והלוואי שידעו לנצל כל רגע בתקופה זו.